Tunning Zetky

Publikoval Miro Šurin 28/02/2015 0 Komentárov

Poznáme ich všetci „téčkari“ a nie len jediný kus, a v bazároch je ich plno. Reč je o krytých dvojosích nákladných vozňoch rady Z z produkcie Zeuke, BTTB aj súčasného výrobcu Tillig. Už ma omrzelo sa pozerať na staré známe biele TUBORGy. Rozhodol som sa že z nich spravím vozne v správe ČSD.

Podvozok som oddelil od skrine vozu a prestriekal hnedočervenou. Troška tmavším odtieňom som rozbil jednoliatosť nástreku zvýraznením hrán a dverí. Pôvodnú sivú strechu som iba zaprášil hrdzou.

Nastrek

Nastrek

Oddelil šachty pre perkové osadenie spriahadla a nahradil ich kinematikami PEHO. Osadil som mosadzné ložiská a nahradil plastové dvojkolia kovovými s priemerom 8,3mm. Také štandardné úpravy starých modelov BTTB. V podstate by to malo končiť nanesením dekálov a zafixovaním lakom, vlastne to bola aj pôvodná myšlienka.

Takto odložené vozne si počkali na ďalšie úpravy takmer rok, a keď mi už ani tieto nestačili a premýšľal som že čo tomu ešte chýba, napadli ma nové stupačky a iné doplnky ktoré model oživia. Keď som sa porozhliadal po interne a poobzeral si rôzne fotografie rozhodol som že to s tými leptami skúsim aj ja. A tak som si navrhol malý leptík na ktorom sú nové čelníky s madlami a hákom. Stačí pôvodné nárazníky opatrne oddeliť zabrúsiť plastový čelník a prilepiť k nemu nový leptaný a do otvorov vrátiť pôvodné nárazníky. Do rohov pribudli stupačky posunovačov. Na fotografiách som našiel viaceré verzie nástupných schodíkov pod bočními dverami. A tak sú na planžete aj tie malé ako sú pôvodné plastové, lisované spolu so skriňou a aj dlhé ktoré sú po celej šírke dverí. Pribudli aj rôzne madlá pre posunovačov a na bočné dvere a háky na bok. Ja som ich v tejto stavbe ale nepoužil pretože som už mal skrine nastriekané a nechcel som to už prerábať.

DSC_1193-560

DSC_1194-560

Celý spodok strieknuť čiernou, zložiť všetko dokopy a môže sa vyraziť na trať. Na môj prvý lept to nedopadlo najhoršie. Budem veľmi rád ak v komentároch pod článkom napíšete vaše návrhy a nápady na vylepšenie tohoto leptu, čo Vám na ňom chýba a mohlo by sa v budúcich verziách doplniť.

nakl_z

Zanechať reakciu

Loading...
Loading...
Loading...