Wet transfer dekály

Publikoval Miro Šurin 04/04/2018 1 Komentárov

Wet transfer (mokré transfery) je technológia ktorá umožní odstrániť najväčšiu nevýhodu klasických dekálov (obtlačkov, obtiskov) a to je viditeľný krycí lak. Pomocou týchto Wet transferov je možné dosiahnuť rovnaký výsledok nanesenia popisiek ako pri tampónovej tlači sériových modelov. Aplikácia je takmer rovnaká ako pri klasických dekáloch.

 

Postup aplikácie

 

Pre perfektný výsledok by mal byť povrch lesklý, najlepšie nastriekaný lesklým akrylovým lakom. (Syntetický lesklý lak by mal tiež postačovať, ale ten nemám zatiaľ otestovaný)

 

1. Ostrým skalpelom vyrežeme popisku alebo obstrihneme nožničkami s dostatočným okrajom.

 

2. V teplej vode necháme odmočiť podkladový nosný papier. Približne po 20-30 sekundách by sa mal motív pohybovať po papieri aj s filmom.

 

 

3. Motív aj s filmom umiestnime na model a prípadne polohu upravíme. Pod popisku odporúčam naniesť "vodičky" Gunze Mr. Mark Softer, AGAMA Tensol alebo iné.

 

 

4. Po umiestnení je potrebné vytlačiť kvapalinu a bubliny, pomocou vatovej tyčinky alebo handričky.

 

 

5. Nanesené popisky necháme vyschnúť 4-8 hodín.

 

6. Opatrne stiahneme transferový film. Ak povrch nebol dostatočne lesklý alebo bola doba uschnutia krátka, môže sa farba popisku od povrchu odtrhnúť. Preto je dôležité dodržať tento postup.

 

 

7. Vlhkou handričkou očistíme stopy po filme.

 

 

8. Nakoniec na povrch môžeme aplikovať patinu a konečný ochranný lak (podľa potreby polomatný, matný alebo lesklý).

 

1 Komentárov

Lubomír Boco:
19/04/2019, 08:23:47 AM
Odpovedať

dobrý deň Velmi oceňujem že ste uviedli na trh dekaly ,,wet transfer,,.Tento výrobok železničn ým modelárom doteraz chýbal.Chcem sa opytať na aké vozy a lokomotivy v TT Už wet transfery máte v ponuke a či ju budete aj nadalej rozširovať.Určite mám záujem si ich objednať,včetne dekáiov na vozeň Ra. vopred dakujem za odpoved

Zanechať reakciu

Loading...
Loading...
Loading...